Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziś mija termin przesłania JPK_VAT

27 lutego 2017 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

DANE | Jeżeli ewidencja VAT prowadzona jest „techniką ręczną", a nie przy użyciu programów komputerowych, to podatnik (także gmina) do końca 2016 r. nie ma jeszcze obowiązku comiesięcznego raportowania.

- Jeżeli ewidencje podatkowe VAT są aktualnie prowadzone przez daną gminę (mała wiejska gmina) techniką ręczną, a nie przy użyciu programów komputerowych, to czy taka gmina też musi od 1 stycznia 2017 r. przekazywać JPK? Czy taki obowiązek będzie mieć dopiero od stycznia 2018 roku, kiedy to zostaje wprowadzony powszechny obowiązek elektronicznego prowadzenia ewidencji podatkowych VAT (art. 109 ust. 8a ustawy o VAT)? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 82 § 1b ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), podatnicy (m.in. osoby prawne) prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi finansów informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT >patrz ramka. Muszą to robić w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 o.p. (tj. w formie tzw. JPK_VAT), na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10686

Wydanie: 10686

Spis treści
Zamów abonament