Sektor farmaceutyczny napędza innowacyjność
Grupa Adamed Od kondycji polskiej farmacji zależy ponad 100 tys. miejsc pracy.
Ponad 100 tys. miejsc pracy w Polsce – bezpośrednio lub pośrednio – zależy od krajowego przemysłu farmaceutycznego. Branża odpowiada też za ok. 2,4 mld zł, które rokrocznie wpływają do budżetu państwa. Według ekspertów Polacy będą coraz więcej wydawali na leki, a dla krajowej gospodarki najbardziej korzystne jest wspieranie polskich inwestycji badawczo–rozwojowych, które dotyczą jak najwcześniejszego etapu pracy nad nowym lekiem lub modyfikacją leku.
Sektor produkujący leki i wyroby farmaceutyczne w Polsce przyczynia się do wytworzenia PKB o wartości ponad 15 mld zł, czyli ok. 1 proc. PKB (2013 r.). Branża farmaceutyczna ma również istotny i rosnący udział w eksporcie wynoszący w 2014 r. 1,7 proc. Sektor farmaceutyczny jest motorem polskiej innowacyjności. Ponad 7 proc. wszystkich wydatków na badania i rozwój w Polsce pochodzi właśnie z tej branży.
W fabrykach i biurach firm farmaceutycznych w Polsce pracuje ok. 22 tys. osób. Biorąc jednak pod uwagę m.in. dystrybucję i sprzedaż apteczną, od firm farmaceutycznych zależy ponad 100 tys. krajowych etatów. Sektor jest szczególnie ważny dla lokalnych rynków pracy. Wiele zakładów produkcyjnych znajduje się bowiem w mniejszych ośrodkach o wyższej niż średnia stopie bezrobocia.
Dane mówią też wyraźnie, że Polacy z roku na rok wydają więcej na leki. Z najnowszego zestawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta