Sprawdź jak opodatkować swoje światowe dochody
Coraz większa liczba osób musi w swoim polskim zeznaniu rozliczyć zagraniczne zarobki. To nie tylko wynagrodzenia umów o pracę, ale także kwoty np. ze sprzedaży akcji spółki z siedzibą poza Polską czy zagraniczna dywidenda.
Podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie podatnik, przed przystąpieniem do rocznego rozliczenia PIT, dotyczy rezydencji podatkowej, która wpływa na obowiązki podatkowe w Polsce.
Rezydencja...
Ustawa o PIT klasyfikuje podatników na dwie kategorie:
- rezydentów podatkowych oraz
- nierezydentów.
Rezydentem podatkowym jest osoba o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce, której miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajduje się w Polsce, co oznacza, że podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich światowych dochodów, niezależnie od położenia ich źródeł.
Podatnicy o ograniczonym obowiązku podatkowym to podatnicy, którzy nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (nierezydenci podatkowi) i którzy podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski (np. praca wykonywana w Polsce, odpłatny najem mieszkania położonego w Polsce).
Co istotne, miejsca zamieszkania dla celów podatkowych nie należy równać z miejscem zameldowania. Dla organów podatkowych ta druga kategoria nie ma w praktyce żadnego znaczenia.
...i zasady jej ustalania
Zgodnie z polskimi przepisami (art. 3 ust. 1a ustawy o PIT), za osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta