Czy to koniec prywatnej bankowości
Rachunki bankowe służące do obsługi jednoosobowej działalności gospodarczej za granicą lub podmiotu zagranicznego mogą być objęte zakresem raportowania do polskiego fiskusa.
Wymiana informacji będzie mieć także znaczenie m.in. dla polskich rezydentów podatkowych pracujących za granicą. Dotyczy to również pracowników delegowanych za granicę przez polskich pracodawców. Podobnie polscy przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali jednoosobową działalność gospodarczą w innym państwie, powinni mieć świadomość, że rachunki bankowe służące do obsługi tej działalności mogą być objęte zakresem raportowania. Kolejną grupą klientów indywidualnych, których dotknie CRS, są polscy rezydenci, którzy zdecydowali się ulokować swój majątek w zagranicznych instytucjach finansowych, np. ze względu na ich renomę, wysoką jakość świadczonej usługi bankowości prywatnej bądź stabilność zagranicznego systemu finansowego.
Pierwsza wymiana w roku 2017 nie obejmie swoim zakresem wszystkich rachunków finansowych osób fizycznych, ale przede wszystkim nowe rachunki, tzn. założone w 2016 roku >patrz ramka. W 2017 roku zostaną również przekazane informacje o rachunkach zagranicznych osób fizycznych założonych przed 2016 rokiem, ale tylko, jeśli łączne saldo lub wartość rachunków, które są kontrolowane przez tę samą osobę fizyczną, na koniec roku 2015 lub 2016 przekroczą ok. 1 mln USD. W praktyce jednak system CRS może mieć mały wpływ dla części Polaków, którzy ulokowali swój majątek za granicą. Zamożni Polacy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta