Fiskus będzie wiedział o zagranicznych rachunkach polskich podatników
Od tego roku zaczyna działać międzynarodowy system wymiany informacji podatkowych. Podatnicy otrzymujący lub lokujący środki finansowe w innym kraju powinni przeanalizować zgodność zagranicznych struktur z nowymi regulacjami.
Wojciech Gadzała
W tym roku rozpoczyna funkcjonowanie międzynarodowy system automatycznej wymiany informacji podatkowych. Z jego pomocą już za kilka miesięcy krajowe organy podatkowe zbiorą za pośrednictwem instytucji finansowych, np. banków, informacje finansowe o rezydentach podatkowych innych państw. Zebrane informacje finansowe zostaną następnie przesłane organom podatkowym z właściwych państw w uniwersalnym standardzie raportowania, tzw. CRS (ang. Common Reporting Standard).
Już ponad 100 państw zobowiązało się wymieniać informacje w ramach CRS (część od 2017 roku, pozostałe od kolejnego roku). Obowiązek wymiany informacji w ramach modelu opartego na CRS został również wprowadzony do unijnego porządku prawnego dyrektywą 2014/107/UE. Państwa członkowskie UE mają przeprowadzić pierwszą wymianę w 2017 roku (wyjątkiem jest Austria, która rozpocznie przekazywanie informacji podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta