Nadchodzą zmiany w zakresie umowy o roboty budowlane
Zaproponowane przez Senat i rząd zmiany regulacji dotyczącej solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie należne podwykonawcy dążą do wyeliminowania niejasności, a także umocnienia pozycji inwestora, jednakże za pomocą zgoła innych środków – uważa ekspert.
W Sejmie trwają prace nad dwoma niezależnymi projektami ustaw, których celem jest modyfikacja zapisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy o roboty budowlane, a dokładniej zmiana art. 647[1], regulującego między innymi kwestię solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie należne podwykonawcy.
Ratio legis solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy
Wskazana regulacja obowiązuje od 2003 r. Jej wprowadzenie było odpowiedzią na występujące w obrocie gospodarczym zjawisko nieregulowania przez niewypłacalnych wykonawców robót budowlanych zobowiązań wobec podwykonawców za wykonane przez nich prace. W konsekwencji wielu podwykonawców, którzy poświęcili zarówno czas, jak i środki na realizację robót, zakup materiałów, nie było w stanie uzyskać od wykonawców należnego im wynagrodzenia. Próby uzyskania należności w drodze postępowań sądowych okazywały się zbyt kosztowne, czasochłonne i nie zawsze efektywne, ich egzekucja okazywała się bowiem bezskuteczna.
Ze względu na to ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do kodeksu cywilnego bezwzględnie obowiązujących przepisów, na podstawie których za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę solidarną odpowiedzialność ponoszą inwestor i wykonawca, a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta