Lotniczy region kraju
Trzy strefy ekonomiczne i 14 uczelni wyższych to dwa z kilku atutów Podkarpacia.
W regionie intensywnie rozwija się przemysł lotniczy, farmaceutyczny, informatyczny i spożywczy. Duże połacie lasów czynią województwo istotnym dostawcą drewna oraz dają możliwości wykorzystania biomasy drzewnej do produkcji energii odnawialnej.
Region wyposażony jest w bogate złoża kopalniane, takie jak siarka, ropa naftowa oraz gaz ziemny, a także surowce mineralne: gipsy, piaskowce i wapienie wydobywane na bieżąco w czynnych, nowoczesnych kopalniach.
Główny potencjał do tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowi 14 uczelni wyższych, w których kształci się 56 tys. studentów, czyli 4 proc. studentów w skali kraju. Atutem jest Politechnika Rzeszowska – największa uczelnia techniczna południowo-wschodniej Polski z jedynym w kraju ośrodkiem kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego.
Województwo podkarpackie położone jest na południowym wschodzie Polski. Graniczy ze Słowacją (na południu) i Ukrainą (na wschodzie). To także dobre połączenia komunikacyjne: międzynarodowy port lotniczy, autostrada A4, przebiegające przez województwo główne korytarze transportowe sieci TINA.
Na terenie Podkarpacia działają trzy specjalne strefy ekonomiczne: krakowska, mielecka i tarnobrzeska., w których inwestorzy mogą uzyskać ulgę w podatku dochodowym sięgającą 50–70 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta