Kraina szlachetnych drzew
Z bieszczadzkiego jaworu powstają kokpity najdroższych samochodów i najpiękniejsze deski gitar elektrycznych.
– Dlaczego nasz jawor ma taką sławę w Polsce i na świecie? Moim zdaniem to efekt natury, jaką tu mamy, a więc żyznych gleb, skał wapiennych i wybitnych w swym fachu ludzi, leśników – mówi z dumą Przemysław Włodek, nadleśniczy Krasiczyna. Ma tu na myśli głównie leśniczego leśnictwa Olszany Franciszka Kostkę, który na jaworach zna się jak mało kto.
To właśnie m.in. z Nadleśnictwa Krasiczyn pochodzą najcenniejsze gatunki jaworu osiągające najwyższe ceny na submisjach.
Patrząc na rosnący pomiędzy bukiem czy jodłą jawor o chropowatej korze, trudno nawet specjalistom brakarskim ocenić jego wartość handlową. – Aby to stwierdzić, musi zostać ścięty, a i to, jak wygląda w środku, nie przesądza, jaką cenę na submisji może osiągnąć. Brakarze z całego świata czasem w zupełnie zaskakujący dla nas sposób oceniają wartość i jakość konkretnej kłody – tłumaczy Łukasz Kasperski zajmujący się sprzedażą drewna w Nadleśnictwie Krasiczyn....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta