Starsze miasto, wielka wartość
Odbudowujmy praktyczne znaczenie wspólnoty blisko nas. Umiejmy przywitać się z sąsiadem, porozmawiać w parku, podać rękę przy wchodzeniu do tramwaju, ustąpić miejsca, poświęcić czas dla innych. Może ktoś odpłaci dobrem.
Olgierd Roman Dziekoński
Żyjemy coraz dłużej. W połowie XXI wieku ci z nas, którzy skończą 65 lat, będą stanowili prawie 33 proc. spośród mieszkańców Polski. Będzie to o 4 proc. więcej od przeciętnego udziału osób w tym wieku w całości populacji UE.
A długość życia w Polsce to już dzisiaj prawie 82 lata dla kobiet. W UE – prawie 84 lata. Trochę gorzej jest u nas z mężczyznami. Ci żyją niespełna 74 lata. Niestety, cztery lata mniej niż ich koledzy z UE. Warto mieć wyższe wykształcenie, ponieważ ci, którzy je mają, statystycznie dożyją 80. urodzin, podczas gdy ci po zawodówce o 12 lat mniej.
Polska się starzeje, cały świat się starzeje. Do 2050 roku odsetek osób po 60. roku życia wzrośnie do 22 proc. (z 11 proc. w 2006 r.). Po raz pierwszy w historii liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta