Węglowy dylemat Polski
Długofalowa strategia energetyczna Polski musi uwzględniać znaczącą dekarbonizację – twierdzą eksperci. Pod znakiem zapytania stoją inwestycje w nowe kopalnie węgla brunatnego.
barbara Oksińska
Polska około 80 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla: kamiennego i brunatnego. To nasze rodzime paliwo, dlatego od lat dominuje w krajowym systemie. Problem w tym, że wydobycie węgla energetycznego w Polsce maleje z roku na rok, a budowa kolejnych kopalń stoi pod znakiem zapytania. Eksperci alarmują, że już wkrótce możemy mieć do czynienia ze strukturalnym deficytem tego paliwa i koniecznością zwiększenia jego importu. Do tego należy uwzględnić antywęglową politykę unijną. W efekcie opieranie energetyki wyłącznie na tym paliwie w dłuższym terminie nie będzie tanie ani nie zapewni nam bezpieczeństwa – przekonują eksperci.
Znacząca redukcja
– W perspektywie do 2050 r. powinniśmy zakładać znaczącą dekarbonizację, sięgającą 80 proc. – przekonuje Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa. – Kształtując miks energetyczny (strukturę zużywanych paliw – red.), powinniśmy pamiętać, że nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta