KrakHack – miasto tworzone przez ludzi
W Krakowie odbyła się burza mózgów, której celem jest wykreowanie pomysłów na miasto przyszłości.
Na organizację hackatonu miejskiego władze Krakowa zdecydowały się po raz pierwszy. To element prac nad „Strategią rozwoju Krakowa 2030", najważniejszego dokumentu określającego obszary, w jakich miasto ma się rozwijać przez najbliższych 13 lat. Dotąd w powstanie strategii zaangażowani byli eksperci i organizacje pozarządowe. Teraz władze miasta zaprosiły mieszkańców, głównie młodych ludzi, sięgając po pomysł zaczerpnięty od popularnych wśród programistów maratonów, podczas których przez określony czas (zazwyczaj od 24 do 72 godzin) informatycy próbują rozwiązać konkretny problem.
– Nasz KrakHack wyróżnia się spośród innych hackatonów innowacyjnym podejściem. Nie ograniczamy się do pomysłów technologicznych. Stawiamy też na rozwiązania społeczne – mówi Jacek Woźniak, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Miasta odpowiedzialny za „Strategię rozwoju Krakowa 2030".
– Wybraliśmy formę hackatonu, bo trafia ona do młodych ludzi, na których zdaniu i pomysłach bardzo nam zależy. Wkrótce to oni przejmą główną odpowiedzialność za miasto. Przygotowana na kilkanaście lat strategia musi więc odzwierciedlać ich marzenia, aspiracje i wizję Krakowa w 2030 roku – mówi Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.
Koterba zaznacza, że od początku dokument strategii przygotowywany jest jako działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta