Akredytywa zwiększa gwarancję uzyskania zapłaty
ROZLICZENIA | Bezpieczeństwo idzie zwykle w parze z kosztami. Najszybsze, najprostsze i najczęściej też najtańsze metody płatności – choćby takie jak przelew – nie dają żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Michał Kołtuniak
To, jaki sposób płatności wybrać do rozliczenie kontraktu, zależy od bardzo wielu czynników. Z jednej strony można wskazać na poziom znajomości partnera handlowego i stopień zaufania, jakim darzą się obie strony (jak często lub jak długo współpracują ze sobą, czy dochodziło do opóźnień lub niepełnego realizowania płatności), jako element decydujący o takim wyborze. Drugi istotny czynnik to wielkość danego kontraktu w stosunku do całego obrotu firmy. Jeszcze inny wiąże się z posiadaniem oddziału, przedstawicielstwa, agenta lub innej zaufanej osoby działającej bezpośrednio na rynku tego kraju, z którego pochodzi firma – druga strona kontraktu. Chodzi o to, czy w przypadku opóźnień, braku zapłaty będzie tam ktoś, kto zna lokalne realia, umie poruszać się na danym rynku i będzie w stanie mobilizować dłużnika do zapłaty. Pozostaje wreszcie ogólna skłonność do ryzyka: czy jest ona duża, umiarkowana, czy też mała, a także to, ile firma jest skłonna przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyborem bezpieczniejszych, ale też zwykle droższych metod płatności.
Nie ma się bowiem co oszukiwać. Bezpieczeństwo idzie zwykle w parze z kosztami. Najszybsze, najprostsze i najczęściej też najtańsze metody płatności – choćby takie jak przelew – nie dają żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Zilustrujmy to przykładem.
PRZYKŁAD
Firma X dostarczyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta