Nastały ciekawe czasy na rynku mięsa
PrzemysŁ spożywczy | Głównym wyzwaniem branży mięsnej jest walka z ASF, a także powrót na rynki po ptasiej grypie. Aleksandra ptak
Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Za to wieprzowinę musimy jeszcze importować, a pogłowie trzody chlewnej jest rekordowo niskie. Z wyprodukowanej w Polsce wołowiny zostaje w kraju jedynie 20 proc. – dla większości klientów to mięso wciąż jest zdecydowanie za drogie. Branża cieszy się jednak z rosnącego spożycia – na ok. 80 kg mięsa, które przeciętny Polak zje w tym roku, przypadnie 2,1 kg wołowiny.
Wartość rynku rośnie
– Dotykają nas wszelkiego rodzaju plagi: ptasia grypa czy afrykański pomór świń – mówi o rynku mięsa Włodzimierz Bartkowski, wiceprezes i jeden z założycieli firmy Cedrob, krajowego potentata na rynku drobiowym. – Ale ASF, który dotknął wschodnich terenów naszego kraju, nie miał aż tak złego wpływu na ceny w Polsce. Ceny wieprzowiny obecnie wcale nie są niskie – dodaje.
Cena skupu trzody chlewnej wynosiła w lipcu już 5,28 zł za kg, a na początku roku rolnicy otrzymywali w skupie jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta