Technologie z Polski podbijają świat
Branża IT | Polski rynek urośnie w tym roku o ok. 5 proc. Firmy, które chcą zwiększać przychody w szybszym tempie, muszą postawić na zagranicę.
Katarzyna Kucharczyk
Branża IT jest specyficzna – nie mamy tu do czynienia z tradycyjnym produktem, ale z usługą, która wymaga wdrożenia, a następnie serwisu. Atutem krajowych dostawców jest wysoka jakość, relatywnie niska cena oraz świetni specjaliści. Nie przypadkiem polscy programiści w światowym rankingu zajmują zaszczytne trzecie miejsce.
Firmy stoją jednak przed wieloma wyzwaniami, bo konkurencja w branży IT jest potężna. Jej przedstawiciele sygnalizują, że przydałaby się większa pomoc państwa. – Dostępne programy wsparcia eksportu są nieadekwatne pod względem dofinansowania oraz obwarowane wieloma restrykcjami. Przez to bardzo trudno dostosować je do konkretnych działań eksportowych, które w obecnych realiach rynkowych muszą być zarówno dynamiczne, jak i elastyczne – mówi prezes Ailleronu Rafał Styczeń.
Różne modele biznesu
Największą polską firmą z branży IT jest rzeszowskie Asseco Poland. Jego skonsolidowane przychody w 2016 r. zbliżyły się do rekordowego poziomu 8 mld zł, a 79 proc. sprzedaży zrealizowano poza Polską.
– Zagraniczni klienci oczekują od dostawców IT doskonałej znajomości lokalnego rynku oraz rozumienia ich potrzeb. W praktyce oznacza to, że Asseco często pełni rolę doradcy, który wraz z klientem pracuje nad optymalną koncepcją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta