Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy skuteczniej wspierać eksport

06 września 2017 | Vademecum Eksportera
źródło: materiały prasowe
Musimy rozwijać eksport do krajów,  które nie należą do jednego wspólnego rynku i których ewentualne nagłe problemy nie doprowadzą do załamania naszej sprzedaży
źródło: materiały prasowe
Musimy rozwijać eksport do krajów, które nie należą do jednego wspólnego rynku i których ewentualne nagłe problemy nie doprowadzą do załamania naszej sprzedaży

Rozmowa | O nowych perspektywicznych rynkach i działaniach mających pomóc polskim przedsiębiorstwom w wyjściu za granicę mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Rz: Co dało zastąpienie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu?

Tomasz Pisula: PAIIZ realizował misję, która odpowiadała sytuacji polskiej gospodarki na początku lat 90. Chodziło o ściągnięcie do kraju kapitału. Była to więc tylko agencja mająca się zajmować pozyskiwaniem zagranicznych inwestorów, i w tym kierunku działała całkiem sprawnie. Świadczy o tym obsługa blisko 20 proc. wszystkich inwestycji trafiających do Polski i ok. 60 proc. reinwestycji. Natomiast kwestia handlu, która znalazła się w naszej misji i nazwie, odzwierciedla sytuację, w jakiej znaleźliśmy się teraz. Musimy znacznie skuteczniej wspierać eksport, a tym PAIIZ się prawie nie zajmował. Gdy dokonywałem przeglądu działań podejmowanych przez administrację w tym kierunku, wcześniej okazało się, że praktycznie jedynym elementem handlu zagranicznego regularnie poruszanym w ostatnich kilkunastu latach na różnych forach i konferencjach był eksport produktów spożywczych. Mleko, mięso i jabłka były trzema głównymi towarami, o których eksport zabiegały kolejne rządy. Natomiast fakt, że promowaliśmy przede wszystkim towary nieprzetworzone, pokazuje, że kontynuowaliśmy pomysły jeszcze z końca lat 80. czy 90.

A jaki pomysł mamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10845

Wydanie: 10845

Spis treści
Zamów abonament