Programista na chorobowym nie jest twórcą
PIT | Spółka może stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów do części wynagrodzenia, która jest odpłatnością za pracę twórczą pracownika. Jednak pensja za czas zwolnienia lekarskiego czy urlopu nie ma związku z takimi czynnościami.
- ABC sp. z o.o. jest spółką z branży IT. Umowy o pracę z programistami określają zakres obowiązków pracowniczych, który obejmuje również wykonanie prac, których efekt – oceniany z punktu widzenia regulacji prawa autorskiego – może być uznany za utwór. Z chwilą przyjęcia utworu lub jego części, podlegającego ochronie prawno-autorskiej, stworzonego przez pracownika podczas wykonywania obowiązków, spółka (pracodawca) nabywa pełnię autorskich praw majątkowych do tego utworu na wszystkich polach eksploatacji, nieograniczonych terytorialnie, znanych w dniu podpisania umowy.
W umowach o pracę programistów jest wprost wskazane, że 90 proc. stanowi wynagrodzenie za czynności, których wynikiem jest przejście na spółkę praw do stworzonych w ramach tych prac utworów lub ich części, chronionych prawem autorskim. W pozostałym zakresie wynagrodzenie jest ekwiwalentem za wykonywanie innych obowiązków. Spółka prowadzi rejestr utworów (programów komputerowych) stworzonych przez pracowników wraz z określeniem, który pracownik lub pracownicy byli twórcami (pracowali lub współpracowali przy tworzeniu utworu), oraz w których miesiącach prowadzone były prace twórcze nad jego stworzeniem, w celu potwierdzenia, że w każdym miesiącu pracownicy zaangażowani byli w stworzenie lub opracowanie co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta