Jak księgować rezerwy na restrukturyzację
EWIDENCJA | Do czasu ogłoszenia planu i harmonogramu działań bądź ich rozpoczęcia jednostka nie ujmuje w ewidencji operacji związanych ze zmianami jej zakresu i działania. MAREK BAROWICZ
Powstanie różnego typu sytuacji kryzysowych powoduje konieczność podejmowania przez przedsiębiorstwo działań zmierzających do przywrócenia jednostce dobrej kondycji finansowej, warunkującej jej rozwój. Jedną z metod umożliwiających wyprowadzenie podmiotu z recesji (stagnacji) jest jego restrukturyzacja.
Restrukturyzacja oznacza zespół procesów mających na celu wzmocnienie konkurencyjności firmy na rynku. To zaplanowane i kontrolowane zmiany zakresu i działania podmiotu, ukierunkowane na poprawę efektywności i skuteczności jego funkcjonowania. Restrukturyzacja odnosi się do przyszłości i może obejmować obszar zasobów (majątku), zatrudnienia, techniki i technologii oraz organizacji przedsiębiorstwa. Może ona wiązać się ze zmianą zakresu działalności (np. sprzedażą lub likwidacją części działalności bądź przeniesieniem do innego miejsca), ograniczeniem zatrudnienia, zmianą techniki i technologii oraz towarzyszących tej zmianie procesów reorganizacji funkcjonowania, a także z kluczowymi zmianami w organizacji firmy (pkt 3.13 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe").
Na przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów przedsiębiorstwo jest zobowiązane do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta