Duże zyski na dalekich rynkach
Kierunki | Ocenia się, że ekspansja firm na nowych rynkach ma być jednym z kluczowych czynników poprawiających wyniki eksportowe polskich producentów.
Adam Woźniak
Dalekie rynki coraz bardziej interesują polskich eksporterów, ale obecność polskich firm w krajach Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej wciąż jest marginalna. Według danych Ministerstwa Rozwoju w I półroczu 2017 roku wartość polskiego eksportu na te trzy obszary geograficzne stanowiła zaledwie jedną dziesiątą eksportu do państw Unii Europejskiej. Tymczasem ocenia się, że ekspansja przedsiębiorstw na nowych kierunkach – obok wysokiej konkurencyjności naszych produktów – ma być jednym z kluczowych czynników poprawiających wyniki eksportowe polskich producentów. Tym bardziej że rynki unijne, choć uznawane za przewidywalne i bezpieczne, stają się coraz bardziej zatłoczone. Natomiast konkurencja w krajach uznawanych za egzotyczne jest zdecydowanie mniejsza, a możliwość osiągania wysokich zysków – większa.
Warto wychodzić poza Europę, bo przykładowo w Afryce wzrost gospodarczy jest wyższy niż we Wschodniej Azji, włączając Japonię. Sześć z dziesięciu najszybciej rozwijających się obecnie gospodarek to kraje afrykańskie. Azja jest perspektywiczna nie tylko ze względu na Chiny: z tym kontynentem powiązane są rynki państw Zatoki Perskiej. A polską specjalnością eksportową mającą szanse na zawojowanie tamtejszych rynków są produkty spożywcze. Ale nie tylko – możemy tam wysyłać produkty przemysłu zbrojeniowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta