Mamy wysoki poziom redystrybucji
Krzysztof Kalicki Znacznie rosną wydatki socjalne, co po części prowadzi do tego, że poziom zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym jest u nas niski – mówi prezes Deutsche Bank Polska.
Rz: Rząd pokazał założenia do budżetu na 2018 r. Realne?
Raczej tak. Choć w mojej ocenie ten budżet ma charakter pasywny, tzn. spina się na poziomie modelu. Ale czy ten model jest słuszny z punktu widzenia długofalowego rozwoju? Mam wątpliwości. A zdarzenia nieprzewidziane lub niespełnienie się części założeń? Jeśli nastąpią, będziemy mieli kłopot, dlatego warto postawić pytanie, czy w budżecie są odpowiednie bufory.
Będziemy mieli niski deficyt przy dużym wzroście niektórych wydatków.
41 mld zł deficytu to dużo przy zakładanym wzroście. Najprawdopodobniej będzie to więcej niż w tym roku. W zadłużeniu zbliżamy się systematycznie do granic konstytucyjnych i ustawowego wymogu ograniczania wzrostu długu. Co do wydatków, mogą dziwić różne rzeczy, np. brak wzrostu nakładów na kulturę, przy silnym wzroście wydatków na tzw. resorty siłowe. W innych kategoriach przyrost rzeczywiście jest: sprawy socjalne, obrona, zdrowie, transfery do ZUS w związku z wcześniejszymi odejściami na emeryturę. Nie wiem jednak, czy to najlepszy sposób absorbowania środków budżetowych. Niezwykle wzrastają wydatki natury socjalnej, co po części prowadzi do tego, że poziom zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym jest u nas niski, na tle Europy wypada słabo. Blisko 40 proc. osób w Polsce nie podejmuje pracy zawodowej, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta