Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opis gruntu z operatu szacunkowego nie wpływa na zwolnienie

06 września 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Dostawa działek w zamian za odszkodowanie, które w miejscowym planie określono jako teren dróg publicznych oznacza, że w myśl jego zapisów były one przeznaczone pod zabudowę i transakcja nie korzystała z preferencji w VAT.

Spór w sprawie dotyczył zwolnienia z VAT dla czynności przeniesienia własności nieruchomości gruntowych w zamian za odszkodowanie. We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że była właścicielem trzech nieruchomości gruntowych niezabudowanych. Były to działki stanowiące użytki rolne, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego położone były na terenie dróg publicznych klasy drogi ekspresowej.

Na podstawie decyzji wojewody o zezwoleniu na inwestycję drogową wszystkie trzy działki zostały przeznaczone na jej realizację. Podatniczka wskazała, że z tytułu wywłaszczenia pod rozbudowę drogi krajowej otrzymała odszkodowania. Z ostrożności zapłaciła od tego 23 proc. VAT. Miała jednak wątpliwość czy w jej przypadku nie powinno mieć zastosowania zwolnienie z opodatkowania z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż budowlane. Tymczasem w decyzji wojewody wszystkie trzy działki zostały opisane jako niezabudowane stanowiące użytek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10845

Wydanie: 10845

Spis treści
Zamów abonament