Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy Polska będzie mogła odetchnąć

05 lutego 2018 | Życie Regionów | Izabela Kacprzak Barbara Oksińska
Władze Krakowa wypowiedziały piecom węglowym totalną wojnę. Od dwóch lat w stolicy Małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem.
źródło: AdobeStock
Władze Krakowa wypowiedziały piecom węglowym totalną wojnę. Od dwóch lat w stolicy Małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem.

Brakuje dotacji na wymianę pieców, ogólnopolskich norm dla paliw i przepisów umożliwiających skuteczną kontrolę emisji pyłów z kominów – samorządy toczą na razie samotną walkę o czyste powietrze.

Izabela Kacprzak, Barbara Oksińska

Wprowadzane przez kolejne województwa (małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie i wielkopolskie) uchwały antysmogowe pokazują, jak wysoki priorytet nadały lokalne władze walce o czyste powietrze. Nie powinno to dziwić – piece na węgiel posiada wciąż w Polsce ok. 3,5 mln gospodarstw, głównie mniej zamożnych. Wystarczy kilka domów na osiedlu, by przy bezwietrznej pogodzie wytworzył się morderczy smog. Na szczęście wiedza o jego skutkach rośnie, a wraz z nią zainteresowanie pożyczkami i dotacjami na wymianę pieców czy termomodernizację. Efekt? Chętnych jest znacznie więcej niż pieniędzy, co widać m.in. w Opolu, Katowicach czy Rybniku.

A walka z nadmiernie zanieczyszczonym powietrzem jest zajęciem trudnym i kosztownym. – Oprócz kosztów związanych z eliminacją niskiej emisji trzeba także uwzględnić zwiększone koszty opieki zdrowotnej – podkreśla Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

***

7 stycznia, Radom. W nocy ustanowiony zostaje miejski rekord stężenia pyłów – normy przekroczono o... 1500 proc. – Wolelibyśmy, aby Radom zapierał dech w piersiach z innych powodów niż smog. Wszyscy musimy mieć jednak świadomość, że wrzucając do pieca co popadnie, trujemy swoich sąsiadów, swoich bliskich i samych siebie. Zobowiązałem straż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament