Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do 26 lutego trzeba zrobić roczną korektę VAT

05 lutego 2018 | Podatki | Tomasz Krywan

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność mieszaną i stosuje przy rozliczaniu zakupów prewspółczynnik oraz wskaźnik struktury sprzedaży, jest obowiązany do zrobienia na początku 2018 r. korekty podatku naliczonego i odliczonego.

Przepisy art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT określają zasady ustalania kwot podatku naliczonego przy wykorzystaniu tzw. prewspółczynnika. Z kolei przepisy art. 90 ust. 2–12 ustawy o VAT określają zasady odliczeń częściowych w oparciu o tzw. proporcję wstępną.

W obu przypadkach obliczenia dokonywane w trakcie roku mają charakter wstępny, gdyż po zakończeniu danego roku następuje korekta tych obliczeń. Zasady przeprowadzania tej korekty określają odpowiednio przepisy art. 90c oraz art. 91 ustawy o VAT. W praktyce korekty te dokonywane są na podobnych zasadach, gdyż art. 90c ust. 1 przewiduje odpowiednie stosowanie większości przepisów art. 91.

Obowiązek dokonywania wskazanych korekt istnieje niezależnie od siebie. W konsekwencji niektórzy podatnicy są obowiązani do zrobienia dwóch korekt rocznych, tj. korekt podatku naliczonego (dokonywanych na podstawie art. 90c ustawy o VAT) oraz korekt podatku odliczonego (dokonywanych na podstawie art. 91 ustawy o VAT).

Przykład:

Podatnik kupuje towary i usługi, które będą wykorzystywane jednocześnie do wykonywania czynności opodatkowanych, zwolnionych oraz niepodlegających opodatkowaniu, a przypisanie nabytych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie będzie możliwe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament