Do 26 lutego trzeba zrobić roczną korektę VAT
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność mieszaną i stosuje przy rozliczaniu zakupów prewspółczynnik oraz wskaźnik struktury sprzedaży, jest obowiązany do zrobienia na początku 2018 r. korekty podatku naliczonego i odliczonego.
Przepisy art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT określają zasady ustalania kwot podatku naliczonego przy wykorzystaniu tzw. prewspółczynnika. Z kolei przepisy art. 90 ust. 2–12 ustawy o VAT określają zasady odliczeń częściowych w oparciu o tzw. proporcję wstępną.
W obu przypadkach obliczenia dokonywane w trakcie roku mają charakter wstępny, gdyż po zakończeniu danego roku następuje korekta tych obliczeń. Zasady przeprowadzania tej korekty określają odpowiednio przepisy art. 90c oraz art. 91 ustawy o VAT. W praktyce korekty te dokonywane są na podobnych zasadach, gdyż art. 90c ust. 1 przewiduje odpowiednie stosowanie większości przepisów art. 91.
Obowiązek dokonywania wskazanych korekt istnieje niezależnie od siebie. W konsekwencji niektórzy podatnicy są obowiązani do zrobienia dwóch korekt rocznych, tj. korekt podatku naliczonego (dokonywanych na podstawie art. 90c ustawy o VAT) oraz korekt podatku odliczonego (dokonywanych na podstawie art. 91 ustawy o VAT).
Przykład:
Podatnik kupuje towary i usługi, które będą wykorzystywane jednocześnie do wykonywania czynności opodatkowanych, zwolnionych oraz niepodlegających opodatkowaniu, a przypisanie nabytych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie będzie możliwe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta