Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porządek w szpitalnym VAT

05 lutego 2018 | Prawo | Mariusz Ignatowicz Tomasz Kassel

Interpretacja ogólna ministra finansów nie powinna wpłynąć na praktykę w zakresie traktowania usług kateringu czy sprzątania świadczonych dla szpitali – przekonują eksperci.

Po wydaniu przez ministra finansów interpretacji ogólnej w sprawie zakresu zwolnienia od VAT usług związanych z usługami medycznymi pojawiło się pytanie, czy wprowadza ona nowe zasady opodatkowania VAT usług świadczonych na rzecz szpitali.

Interpretacja nie powinna wpłynąć na praktykę w zakresie traktowania usług kateringu czy typowych usług sprzątania, które w dalszym ciągu będą podlegać opodatkowaniu odpowiednio stawką 8 oraz 23 proc. Zasadniczo to nie budziło i nie budzi wątpliwości uczestników rynku. Ma ona natomiast istotne znaczenie w kontekście uporządkowania i właściwego zdefiniowania usług, które z uwagi na swój szczególny przedmiot i cel pozostają w ścisłym związku z procesem leczenia i opieki nad pacjentami. W wydawanych dotychczas interpretacjach indywidualnych organy prezentowały często sprzeczne stanowisko co do kwestii zastosowania zwolnienia od VAT w odniesieniu do tego typu usług. Większość uczestników rynku stosowała jednak zwolnienie z VAT.

W wydanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament