Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak grupować transakcje

05 lutego 2018 | Podatki | Łukasz Krzyszczuk

Wreszcie skończą się wątpliwości związane z ustalaniem, które transakcje mają istotny wpływ na dochód jednostki i w konsekwencji podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu. Wszystko za sprawą interpretacji ogólnej, którą właśnie wydał resort finansów.

Interpretacja ogólna z 24 stycznia 2017 r. (DCT.8201.1.2018) wyjaśnia zagadnienie odpowiedniego grupowania transakcji w rozumieniu art. 9a ustawy o CIT oraz art. 25a ustawy o PIT. Wykładnia tych przepisów uzależniona jest bowiem od sposobu rozumienia pojęcia „transakcje lub zdarzenia innego rodzaju".

Co mówią przepisy

Artykuł 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 25a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT stanowią, że podatnicy:

1) których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro:

a) przeprowadzający w roku podatkowym transakcje z podmiotami powiązanymi, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub

b) ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty)

– są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej tych transakcji lub innych zdarzeń.

Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 1d ustawy o CIT oraz art. 25a ust. 1d ustawy o PIT „Za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament