Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko handel i turystyka

05 lutego 2018 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Stosunki gospodarcze Polski i Izraela świetnie rozwijają się od lat. Jest mało prawdopodobne, aby obecny konflikt polityczny miał na nie wpływ.

danuta walewska

Kwitnie turystyka i to w obydwie strony. Gorzej z inwestycjami w oficjalnych statystykach. Rosną obroty handlowe. W ubiegłym roku polskie firmy sprzedały na rynku izraelskim towary za ponad 600 mln dol. – wynika z pierwszych, nieoficjalnych danych. Dynamika polskiego eksportu wynosi 10–12 proc. rocznie, dodatnie saldo jest po polskiej stronie. Nasze firmy sprzedają do Izraela przede wszystkim żywność – cukier, czekoladę, pieczywo, mięso, wody mineralne. Także AGD, artykuły higieny osobistej, kosmetyki (Inglot, Dr Irena Eris), środki czystości. To chłonny rynek dla naszej motoryzacji. Na ulicach izraelskich miast widać ople, fiaty, dostawczaki Volkswagena i autobusy Solarisa. Są tam paczkomaty InPostu.

Inwestycje izraelskie w Polsce wg oficjalnych statystyk sięgają nie więcej niż 200 mln dol. Nieoficjalnie 2–5 mld. Skąd taka rozbieżność? – Bo wiele firm izraelskich inwestowało w Polsce, korzystając z funduszy, jakie założyły wcześniej w krajach trzecich, głównie w W. Brytanii, USA bądź na Cyprze. Tak zresztą działają na świecie – mówi Sławomir Majman, do maja 2016 prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Teraz szefuje zespołowi promocji i inwestycji w kancelarii Dentons. – Mamy w Polsce izraelskie startupy, ale to niewielki kapitał – dodaje.

W Polsce działa wiele firm z izraelskim kapitałem: firma transportowa Egged, sieć aptek Super-Pharm, koncern chemiczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament