Inteligentna baza sukcesu
Jednym z ważnych kryteriów prowadzenia lokalnej polityki gospodarczej są tzw. inteligentne specjalizacje. To one mają kreować potencjał regionów.
rafał mierzejewski
Aż 10 polskich województw widzi szansę szczególnie szybkiego rozwoju dzięki sektorowi ICT/multimediów, dziewięć regionów wybrało biogospodarkę – to najczęściej wskazywane tzw. inteligentne specjalizacje, które mają stanowić ich rozwojowy wyróżnik. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w tych obszarach mają preferencje przy przyznawaniu środków unijnych, w tym zwrotnych pożyczek.
Idea inteligentnych specjalizacji dojrzewała na Starym Kontynencie od końca lat 80. XX w. W obecnej formule istnieje od 2010 roku, czyli daty opracowania Strategii Europa 2020. Po doświadczeniach poprzedniej perspektywy budżetowej UE oraz mizernych efektach wdrożenia Strategii Lizbońskiej w Brukseli zdecydowano, że środki przeznaczane na wsparcie innowacji oraz konkurencyjność w latach 2014–2020 powinny być wydawane lepiej i skoncentrowane na najbardziej obiecujących obszarach, które mogą być uznane za gospodarczą specjalizację regionu.
Przykład ze Szwecji
W zachodniej Europie planowanie publiczne w ramach inteligentnych specjalizacji upowszechniło się już w 2011 roku. Dr hab. Wojciech Drożdż z Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego wskazuje na przypadek regionu Skåne położonego w południowej Szwecji. Region ma ambicje stać się do 2020 roku najbardziej innowacyjnym w UE,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta