Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inteligentna baza sukcesu

05 lutego 2018 | Życie Regionów
Wykorzystywane leczniczo i rekreacyjnie złoża solanki i wód termalnych oraz sanatoria to dla Kujaw biznes i miejsca pracy.
źródło: Shutterstock
Wykorzystywane leczniczo i rekreacyjnie złoża solanki i wód termalnych oraz sanatoria to dla Kujaw biznes i miejsca pracy.

Jednym z ważnych kryteriów prowadzenia lokalnej polityki gospodarczej są tzw. inteligentne specjalizacje. To one mają kreować potencjał regionów.

rafał mierzejewski

Aż 10 polskich województw widzi szansę szczególnie szybkiego rozwoju dzięki sektorowi ICT/multimediów, dziewięć regionów wybrało biogospodarkę – to najczęściej wskazywane tzw. inteligentne specjalizacje, które mają stanowić ich rozwojowy wyróżnik. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w tych obszarach mają preferencje przy przyznawaniu środków unijnych, w tym zwrotnych pożyczek.

Idea inteligentnych specjalizacji dojrzewała na Starym Kontynencie od końca lat 80. XX w. W obecnej formule istnieje od 2010 roku, czyli daty opracowania Strategii Europa 2020. Po doświadczeniach poprzedniej perspektywy budżetowej UE oraz mizernych efektach wdrożenia Strategii Lizbońskiej w Brukseli zdecydowano, że środki przeznaczane na wsparcie innowacji oraz konkurencyjność w latach 2014–2020 powinny być wydawane lepiej i skoncentrowane na najbardziej obiecujących obszarach, które mogą być uznane za gospodarczą specjalizację regionu.

Przykład ze Szwecji

W zachodniej Europie planowanie publiczne w ramach inteligentnych specjalizacji upowszechniło się już w 2011 roku. Dr hab. Wojciech Drożdż z Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego wskazuje na przypadek regionu Skåne położonego w południowej Szwecji. Region ma ambicje stać się do 2020 roku najbardziej innowacyjnym w UE,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament