Jakich firm nam potrzeba
Dalszy rozwój polskiej gospodarki nie będzie się mógł już opierać na mikro- oraz małych przedsiębiorstwach. Również startupy nie udźwigną rozwoju całej gospodarki na swoich barkach – pisze prezes Krokus PE.
Witold Radwański
W polskim sektorze przedsiębiorstw prywatnych mamy dziś bardzo dużo małych firm, bardzo mało dużych firm oraz niezbyt wiele firm średniej wielkości. Oczywiście, firm większych zawsze będzie w gospodarce mniej niż firm mniejszych, jednak w skali innych porównywalnych gospodarek udział tych dużych jest w Polsce relatywnie niewielki.
Gospodarka oparta na modelu dużej, rozproszonej populacji małych firm ma swoje zalety. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w gospodarce wolnorynkowej jest jednym z głównych filarów jej rozwoju. Małe firmy skuteczniej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości rynkowej – w trudnych czasach szybciej potrafią się zrestrukturyzować, a w czasach dobrej koniunktury odbijają się prężniej niż duże firmy. Dlatego ich rozwój jest niezwykle ważny.
Jednak we współczesnych realiach zglobalizowanego świata, w którym rywalizują ze sobą potężne organizacje międzynarodowe, tylko większe polskie firmy będą mogły pozostać konkurencyjne, zwiększając swoją siłę przebicia, osiągać ekonomię skali, wchodzić na nowe rynki, a także wprowadzać z powodzeniem innowacje. Uważam, że po 30 latach od transformacji ustrojowej dalszy rozwój polskiej gospodarki nie będzie się mógł już opierać na mikro- oraz małych firmach, tak jak to było w ostatnich dekadach.
Kompleksowa przebudowa firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta