Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd rozszerzył listę wyrobów objętych pakietem paliwowym

05 lutego 2018 | Podatki | Paulina Rosłon

Gaz płynny LPG co do zasady jest paliwem silnikowym niezależnie od tego, czy może być wykorzystywany przez ostatecznego odbiorcę do zasilania silników spalinowych, czy do innych celów opałowych lub grzewczych. W związku z tym jego wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte jest obowiązkiem rozliczenia VAT w przyśpieszonym trybie.

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 18 grudnia 2017 r. (III SA/Wa 1728/17).

Działalność gospodarcza wnioskodawcy obejmuje hurtową i detaliczną sprzedaż skroplonego gazu płynnego LPG. LPG nabywany jest zarówno od podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. Przy przemieszczeniu z terytorium UE, LPG jest transportowany ze składu podatkowego znajdującego się w innym kraju członkowskim do składu podatkowego spółki znajdującego się w Polsce w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy. W niektórych przypadkach wewnątrzwspólnotowe nabycie LPG jest dokonywane przez spółkę (jako podmiot prowadzący skład podatkowy) na rzecz podmiotu trzeciego. W związku z tym spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy jest ona zobowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia VAT jako płatnik na podstawie art. 17a ustawy o VAT z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego LPG wykorzystywanego zasadniczo do celów opałowych, jeśli gaz LPG znajdujący się w składzie podatkowym nie jest własnością spółki. Spytała także, czy nabycie płynnego gazu podlega opodatkowaniu na podstawie art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, w sytuacji, gdy gaz LPG znajdujący się w składzie podatkowym jest własnością spółki. Podatnik wskazywał na szeroki zakres zastosowania płynnego gazu. Jego zdaniem LPG nie jest paliwem silnikowym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament