Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi pojedynek gmin ze sklepami nocnymi

05 lutego 2018 | Ekonomia
Mocne alkohole i piwo są sprzedawane głównie przez małe sklepy
źródło: Rzeczpospolita
Mocne alkohole i piwo są sprzedawane głównie przez małe sklepy

Gminy zyskają oręż do uciszenia uciążliwych dla otoczenia sklepów z alkoholem. Mogą się jednak pojawić zmotoryzowane meliny.

Aleksandra Ptak

Lada chwila gminy będą mogły kazać całodobowym sklepom z alkoholem zamknąć się o godz. 22. Niektóre miasta, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", tylko czekają na wejście w życie znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia. Tymczasem ok. 60 proc. zarówno piwa, jak i mocnych alkoholi sprzedawanych jest w małych sklepach, z których wiele działa do godz. 23 lub całodobowo. Branża spirytusowa twierdzi, że nowe prawo jest konfliktogenne, a wszelkie ingerencje w swobodną sprzedaż wspierają szarą strefę produkcji alkoholu.

Uspokoić centra miast

Dziewięćdziesiąt dziewięć litrów piwa to blisko 200 butelek – tyle statystycznie wypija Polak według raportu Fundacji Republikańskiej. Do tego dochodzi prawie 10 butelek wina, 5,5 litra wódki i 2,8 l kolorowych napoi spirytusowych. I wcale nie jest powiedziane, że przez znowelizowaną ustawę będziemy pili mniej. Choć tu rysuje się różnica zdań między branżą spirytusową a Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Liczba punktów sprzedaży alkoholu w Polsce przekracza wszelkie rozsądne granice – twierdzi Krzysztof Brzózka, dyrektor PARP-y. – Standard to jeden punkt sprzedaży na 1500 osób, w Polsce jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament