Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cisza za murem

05 lutego 2018 | Nieruchomości | Olgierd Roman Dziekoński

W kulturze miasta cmentarz to nie tylko przeszłość, ale też szczególny wymiar urbanizacji, który łączy nasze dzisiaj z tym, co chcielibyśmy aby trwale istniało. My i pamięć po nas, bo wszyscy tam w końcu będziemy.

W naszej kulturze nieodłącznym składnikiem miasta, jego formuły urbanizacji, są cmentarz i kościół. A może lepiej powiedzieć: świątynia. Takie zresztą pojęcie stosował w swojej książce „Miasta – ogrody jutra", Ebenezer Howard mówiąc o świątyniach, które będą budowane i utrzymywane przez wiernych i wyznawców przy wielkiej alei miasta ogrodu. Ale w naszym systemie prawnym, w ustawie o gospodarce nieruchomościami, świątynia znika, pozostaje zakładanie i utrzymanie cmentarzy, wymienione w artykule szóstym, określającym cele publiczne. A więc świątynia przestaje być celem publicznym powszechnie dostępnym dla wspólnoty lokalnej.

Jak zatem można zlokalizować kościół w przestrzeni urbanistycznej? W ramach obecnego systemu prawa praktycznie wyłącznie poprzez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament