Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy powstaje i kończy się zakład montażowy w Polsce

05 lutego 2018 | Podatki | Anna Główka

Prace instalacyjne mogą prowadzić do powstania zakładu podatkowego przedsiębiorcy zagranicznego, gdy są prowadzone dłużej niż pewien okres, który jest wyznaczony w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Najczęściej jest to 12 miesięcy.

W praktyce problematyczne jest często ustalenie momentu początkowego prac montażowych, istotnego dla określenia chwili przekroczenia okresu potrzebnego do ukonstytuowania się zakładu. Trudności może także sprawić ustalenie momentu ich zakończenia.

Do powstania zakładu podatkowego zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce może doprowadzić prowadzenie (obok prac budowlanych) także prac instalacyjnych lub montażowych. Ustawy o podatkach dochodowych definiują „zagraniczny zakład" jako m.in. plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa (art. 4a pkt 11 lit. b ustawy o CIT, art. 5a pkt 22 lit. b ustawy o PIT). Przepisy te nie określają po jakim okresie prowadzenia montażu lub instalacji dochodzi do ukonstytuowania się zakładu podatkowego, co by wskazywało, że nawet krótkotrwałe prace montażowe (instalacyjne) statuują zakład podatkowy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykonywania montażu (instalacji) w Polsce przez przedsiębiorcę z kraju, z którym Polska nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przy stosowaniu ww. przepisów należy bowiem mieć na uwadze także takie umowy, które mogą stanowić inaczej. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, zasadniczo przewidują, że prace montażowe (instalacyjne) konstytuują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament