Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-administracja wciąż bezpańska

05 lutego 2018 | Ekonomia
Pod względem cyfrowych relacji państwo-obywatel Polska plasuje się w końcówkach rankingów
źródło: Rzeczpospolita
Pod względem cyfrowych relacji państwo-obywatel Polska plasuje się w końcówkach rankingów

Choć cyfryzacja komunikacji obywatela z państwem miała być jednym z priorytetów rządu, to idzie jak krew z nosa. Wciąż nie wiadomo nawet, kto będzie zawiadywał systemem.

michał duszczyk

Poziom digitalizacji usług publicznych w Polsce od lat jest na niskim poziomie. W europejskich rankingach plasujemy się w ogonie. Badania Eurostatu pokazują, że polscy obywatele niechętnie korzystają z oferowanych przez instytucje publiczne rozwiązań online (udział osób używających internetu do interakcji z urzędami jest o 20 pkt proc. mniejszy niż średnia w UE-28).

Rząd deklarował, że odwróci ten trend, wdrażając cały wachlarz nowoczesnych usług e-administracji. W połowie ub.r. Ministerstwo Cyfryzacji (MC) zapowiedziało, że w ciągu roku uruchomionych będzie pół setki usług cyfrowych. Nie udało się.

Poczta czeka na e-doręczenia

– Fakt jest taki, że poprawa stanu polskiej e-administracji wciąż wymaga wiele pracy. Opóźnienia w cyfryzacji, zbyt mała liczba e-usług to tylko część problemów – mówi Roman Góralski, dyrektor Instytutu e-Gospodarki. Jak twierdzi, kluczowy jest brak wyboru koordynatora – instytucji, która odpowiadałaby za faktyczne operowanie systemami e-administracji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament