Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żona nie kiwnęła palcem, a przez męża została przedsiębiorcą

05 lutego 2018 | Prawo | Aleksandra Tarka

Jeden współwłaściciel działek, których sprzedażą aktywnie zajmował się tylko drugi, też może zostać uznany za prowadzącego działalność.

Czy w Polsce można bezwiednie zostać przedsiębiorcą? Zbywając wiele działek – tak. Potwierdza to sprawa, którą w piątek zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

W sporze chodziło o podatkowe skutki sprzedaży 34 działek, których współwłaścicielami byli małżonkowie. Z akt sprawy wynikało, że w 2000 r. mąż kupił areał o powierzchni ok. 80 ha do swojego majątku odrębnego, bo wcześniej z żoną wyłączyli łączącą ich małżeńską wspólność majątkową. Potem połowę udziałów w działce podarował żonie. Problemy małżonków zaczęły się, gdy spieniężyli majątek. Fiskus przyjrzał się aktywności małżonków i uznał, że stali się przedsiębiorcami z tytułu obrotu gruntami. Z ustaleń urzędników wynikało, że aktywnie sprawami związanymi ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament