Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rywalizacja w Polsce jest uczciwa

05 lutego 2018 | Ekonomia
Ralph Hamers
źródło: Bloomberg
Ralph Hamers

Repolonizacja banków nie jest dla nas problemem, dopóki żaden z nich nie ma dominującej pozycji – mówi Grzegorzowi Siemionczykowi prezes Grupy ING.

Ralph Hamers

Rz: Od kiedy w połowie 2017 r. PZU kupiło od UniCreditu udziały w Pekao, dwa największe polskie banki są de facto pod kontrolą rządu. Nie martwi pana rosnące zaangażowanie państwa w sektorze bankowym?

Z naszej perspektywy niewiele to zmienia. Jesteśmy w Polsce obecni od początku lat 90. i wciąż czujemy się tu bardzo komfortowo. Nasze stosunki z instytucjami publicznymi zawsze były dobre i nie dostrzegłem, aby to się w ostatnim czasie zmieniło.

Banki państwowe nie mają przewagi konkurencyjnej?

Jeśli coś może zaburzać konkurencję w sektorze bankowym, to raczej wielkość niektórych instytucji, a nie ich struktura własnościowa. Ale w Polsce żaden bank nie ma jeszcze tak dominującej pozycji, abyśmy mieli powody do niepokoju.

Na Pekao zmiany własnościowe w polskim sektorze bankowym się nie skończą. Swój polski biznes sprzedać próbują Raiffeisen i Deutsche Bank, jeszcze przed UniCreditem z Polski wycofała się grupa GE Capital. ING zostaje nad Wisłą?

Wiele dużych banków, szczególnie europejskich, przechodzi restrukturyzację. To są właśnie źródła decyzji, aby sprzedać polskie aktywa. My restrukturyzację przechodziliśmy w latach 2009–2014. Wtedy też braliśmy pod uwagę różne scenariusze, ale nigdy nie myśleliśmy, aby wycofać się z Polski. To jest dla nas bardzo ważny rynek. Mamy tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament