Darowizna na fundację i kościół pomniejszy podstawę opodatkowania
Przekazanie środków na działalność charytatywną to nie tylko korzyść wizerunkowa, ale także podatkowa. Ofiarowane kwoty można bowiem pod pewnymi warunkami odliczyć od dochodu i tym samym zapłacić fiskusowi niższą daninę.
Zgodnie z ogólną obowiązującą zasadą podstawą opodatkowania w CIT jest dochód po doliczeniu m.in. darowizn na cele określone w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. organizacjom wskazanym w tej ustawie lub równoważnym określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizującym te cele.
Kto może być beneficjentem
Darczyńca, będący podatnikiem CIT, ma możliwość odliczenia wartości darowizny od dochodu. Musi to jednak nastąpić pod pewnymi warunkami.
Ustawa o CIT wskazuje na katalog podmiotów, na rzecz których musi być przekazana darowizna, aby pomniejszała podstawę opodatkowania. Do tych okoliczności ustawa o CIT zalicza przekazanie:
1. na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
2. organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta