Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw dogłębne wyjaśnienie, a decyzja dopiero później

23 lutego 2018 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

NIERUCHOMOŚCI | Powiatowy inspektor nie może „lekką ręką" postanowić o rozbiórce nowej części hotelu. Zanim to zrobi wnikliwie musi zająć się sprawą. Rozbiórka to ostateczność. Renata Krupa-Dąbrowska

Spółka rozbudowała hotel o basen, pomieszczenia SPA oraz dodatkowe pokoje hotelowe. Okazało się, że prawdopodobnie zrobiła to nielegalnie. Nadzór budowlany nakazał jej rozbiórkę tej części hotelu. Spółka zaczęła odwoływać się. W sprawie zapadło wiele wyroków. A końca sprawy nie widać.

Nielegalny obiekt

Spór toczył się wiele lat. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, do którego trafił wniosek spółki o wydanie pozwolenia na użytkowanie, dopatrzył się niekonsekwencji w dokumentach. Okazało się bowiem, że owszem inwestor posiadał pozwolenie na budowę nowej części hotelu, ale wydano je po tym, jak hotel został rozbudowany. Doszło więc do samowoli budowlanej. Zdaniem powiatowego inspektora spółka naruszyła art. 48 prawa budowlanego. Rozpoczął on więc postępowanie w sprawie zalegalizowania samowoli i wydał postanowienie, w którym nałożył na spółkę obowiązek dostarczenia określonych dokumentów, ale inwestor tego nie zrobił. Powiatowy inspektor nakazał więc rozbiórkę samowolnie wybudowanej części hotelu.

Wszystko w zgodzie z prawem

Spółka nie zgodziła się z decyzją powiatowego inspektora. Wniosła odwołanie do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Według niej miała ona ostateczne pozwolenie na budowę basenu, pomieszczeń zabiegowych i nowych pokoi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament