Brexodus nabiera rozpędu
Co dwudziesty pracownik z Polski i innych krajów Europy Środkowej opuścił w 2017 roku Wyspy.
jędrzej bielecki
Dane opublikowane w czwartek przez brytyjski urząd statystyczny ONS to pierwszy namacalny dowód, że perspektywa rozwodu z Unią powoduje masowy odwrót polskich imigrantów z Wielkiej Brytanii (zjawisko wyjazdu imigrantów w związku z brexitem zwane jest brexodusem).
Liczba obywateli ośmiu krajów, które przystąpiły do Unii w 2004 r. (chodzi głównie o Polskę) spadła w 2017 r. o 53 tys. (5 proc.) do 961 tys. Jest już ich mniej, niż imigrantów z 14 państw tzw. starej Unii, których liczba w tym czasie wzrosła o 79 tys. do 1,01 mln. Także o 79 tys. wzrosła w 2017 r. liczba pracowników z Rumunii i Bułgarii (do 365 tys.).
Wzrost trzykrotnie wolniejszy od Polski
– Imigranci z Polski wyznaczają trend, za którym później pójdą przyjezdni z innych krajów Unii – tłumaczy „Rz" Robert McNeil, ekspert Instytutu Migracji Uniwersytetu w Oksfordzie. – Polacy w większości mieli gorsze posady niż Francuzi czy Włosi, więc załamanie kursu funta bardziej ich dotknęło. Łatwiej im też było zerwać umowę z pracodawcą niż wyższej klasy menedżerom. Gdy zaś idzie o Rumunów i Bułgarów, fala ich masowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta