Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejskie hutnictwo jest zagrożone

23 lutego 2018 | Ekonomia
Sanjay Samaddar
źródło: materiały prasowe
Sanjay Samaddar

System handlu emisjami uderzy w branżę. Nie wykluczamy, że w kolejnej dekadzie produkcja stali w Europie będzie po prostu nieopłacalna – mówi prezes ArcelorMittal Poland.

Sanjay Samaddar

Rz: Jakie są perspektywy dla branży stalowej na ten rok, biorąc pod uwagę polski i światowy rynek?

W Polsce na pewno nie odnotujemy spektakularnych zwyżek, ale w 2018 r. możemy liczyć na stabilny wzrost rzędu 2 proc. Mogę powiedzieć, że przewidywania na ten rok są pozytywne, Polska oczekuje wzrostu PKB na poziomie około 3,5 proc. Możemy też oczekiwać, że ogólne zużycie stali w Polsce utrzyma się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku.

Niedawno zwiększyliśmy m.in. zdolności produkcyjne w Krakowie w zakresie blach walcowanych na gorąco oraz ocynkowanych i liczymy, że rynek doceni nasze produkty. Mamy także nadzieję, że duże inwestycje infrastrukturalne w Polsce przyczynią się do wzrostu popytu i zwiększenia naszej sprzedaży.

Jeśli chodzi o perspektywę globalną, stowarzyszenie World Steel Association podaje, że oczekiwany całkowity popyt na stal w 2018 r. wzrośnie o 1,6 proc. i wyniesie około 1,67 mld ton. Można przypuszczać, że te przewidywania się sprawdzą – widzimy, że branże stalochłonne prosperują bardzo dobrze. Naszą sytuację na pewno poprawia także zwiększona ochrona rynku dzięki wprowadzonym cłom antydumpingowym, a skutki tych działań odczujemy pewnie w tym roku.

Mocno walczymy o ochronę europejskiego rynku stali i przeciwstawiamy się nieuczciwej polityce gospodarczej Chin. Dzięki stanowczemu sprzeciwowi europejskich producentów stali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament