Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laskowski: Z sądu może odejść ponad 40 proc. sędziów

23 lutego 2018 | Prawo | o.s.
źródło: rzeczpospolita.tv

– W wieku emerytalnym określonym przez nową ustawę jest ok. 40 proc. sędziów SN. Sporo z nich zapewnia, że nie złoży wniosku, który umożliwiłby dalsze orzekanie. Skutek może być taki, że w lipcu zniknie 1/3 składu – mówił w czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Sędzia przyznał, że wszyscy pracownicy SN obawiają się nadchodzących zmian i zastanawiają się, jak będzie wyglądał sąd po rewolucji.

W związku z odejściem znacznej części sędziów w stan spoczynku oraz zwiększeniem liczby sędziów większość składu orzekającego będą stanowili nowi.

W sprawie wyborów do KRS sędzia przyznał, że w Radzie powinno być więcej sędziów niższego szczebla. Nie miałby jednak zastrzeżeń, gdyby większość stanowisk obsadzona była sędziami sądów apelacyjnych, jak jest obecnie.

– Z biegiem lat, wydawania kolejnych orzeczeń, zmiany sądów na sądy wyższego szczebla sędzia nabywa doświadczenia. Rola KRS jest bardzo ważna i chyba nie ma w tym nic złego, aby zasiadali w niej sędziowie z dużą wiedzą i doświadczeniem – podkreślił. 

Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament