Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rywalizacja o status ofiary

23 lutego 2018 | Publicystyka, Opinie | Gerhard Gnauck
Po wyjazdach do Auschwitz niechęć Izraelczyków przenosi się często z Niemców na Polaków.
źródło: EAST NEWS
Po wyjazdach do Auschwitz niechęć Izraelczyków przenosi się często z Niemców na Polaków.

Wielu Izraelczyków postrzega Polskę jako kłopotliwego partnera. Dlaczego Niemcy kojarzą im się przede wszystkim z mercedesem, za to Polska z Holokaustem? – pisze historyk i politolog.

Z przeszłością nie ma żartów. Wprawdzie nie da się jej już zmienić; każdy ma o niej inne, niejednokrotnie mgliste i subiektywne wyobrażenie; ale w kwestiach spornych tnie ostrzej niż miecz. Dotyczy to również sporu dotyczącego ustawy o „polskich obozach zagłady". Początkowo spór toczył się na linii Polska – Izrael, potem krytycznie na ten temat wypowiedziały się Stany Zjednoczone i Ukraina, ważni partnerzy Polski. W międzyczasie swoje zdanie wyrazili również niemieccy politycy, a światowe media szczegółowo relacjonują całą dyskusję. Chodzi tutaj przede wszystkim o fragment ustawy, która weszła w życie pod koniec lutego, zgodnie z którym każdy, kto (również za granicą) „wbrew faktom będzie publicznie przypisywać narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie, popełnione przez III Rzeszę Niemiecką", będzie zagrożony karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Nadużycia polityków

Debata jest zacięta nie tylko ze względu na samą tematykę; w co najmniej dwóch krajach przyczyną wysokiej temperatury dyskusji jest również polityka wewnętrzna. Fakt, że „obrona naszego honoru przed wrogami z zewnątrz" wywołuje w Polsce efekt oblężonej twierdzy, jest powszechnie znany i mile widziany przez rząd. W Izraelu natomiast aspirujący polityk opozycyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament