Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy dusza boli za bardzo

23 lutego 2018 | Kraj | Piotr Górski
źródło: materiały prasowe

Co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna doświadczają depresji – mówi znany psychiatra.

Rz: Liczba depresji rośnie w Polsce lawinowo.

Prof. Bartosz Łoza, psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: Depresji doświadcza w ciągu życia około 10 proc. mężczyzn. Mówimy tu o depresji klinicznej, tj. wyłączającej z normalnego funkcjonowania. U kobiet jest gorzej, bo doświadcza jej 20 proc. populacji. Liczby te są jednak niedoszacowane. Wielu mężczyzn „ukrywa" depresję, pijąc alkohol, a kobiet – przyjmując środki przeciwbólowe. Zapracowujemy się ponad miarę, maskując swój stan emocjonalny.

Depresja jest numerem jeden kosztów pośrednich w medycynie. ZUS pokazuje, że jest to też główna przyczyna zwolnień lekarskich.

Depresja jest chorobą duszy czy ciała?

Znacznie więcej: duszy, ciała i intelektu. W depresji zawsze jest nasz własny wkład i intelektualne błędy dyktowane obniżonym nastrojem, które powodują, że depresja się pogłębia.

Depresja nie zaczyna się po obejrzeniu smutnego filmu czy po kolejnej kłótni z partnerem. Całymi latami eksploatujemy nasze zasoby, naszą energię, motywację. By to przeżyć, by utrzymać styl życia, rezygnujemy z ideałów. Od pewnego momentu depresyjne myśli stają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament