Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydawcy mają prawo do ochrony

23 lutego 2018 | Prawo | Jacek Wojtaś

Krytykując projekt Komisji Europejskiej, godzimy się na degradację mediów – prawnik z Izby Wydawców Prasy polemizuje z tekstem Macieja Michalaka.

Po zapoznaniu się z tekstem mec. Macieja Michalaka („Wydawcy prasy oczekują ochrony", „Rz", 2 lutego 2018 r.) uważam, że autor skrótowo przedstawia prace nad regulacjami wdrażającymi w UE jednolity rynek cyfrowy. Więcej uwagi poświęca jednej: projektowi dyrektywy ws. praw autorskich na tym rynku, przedstawiając rzeczowo argumenty wydawców za uchwaleniem prawa pokrewnego i stanowisko oponentów tego prawa. W ostatnim zdaniu podaje w wątpliwość sens przyjęcia propozycji KE co do rozwiązania z art. 11 projektu. Dlaczego?

Jako osoba, która uważnie śledzi te prace, chciałbym obalić tę wątpliwość. Komercjalizacja wykorzystywanych materiałów prasowych jest oczywista, czemu kwestionuje się prawo wydawcy do rekompensat? Bez nakładów na utrzymanie redakcji nie mogłyby powstać honoraria autorskie, inwestycje w technologie, koszty eksploatacyjne itp., artykuły, które – w odróżnieniu od niezweryfikowanych treści internetowych – podlegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament