Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunki przystąpienia do spółki komandytowo-akcyjnej komplementariuszy

23 lutego 2018 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Dopuszczalna jest zmiana składu osobowego spółki komandytowo-akcyjnej. Podobnie zresztą jak każdej innej spółki osobowej.

Możliwość ta polega albo na zbyciu ogółu praw i obowiązków wspólnika (na zasadzie art. 10 k.s.h. – jednakże w tym trybie – w S.K.A. tylko w odniesieniu do komplementariuszy), albo też na poszerzeniu kręgu uczestników podmiotu o kolejną/e osobę/y. Na razie rozważmy jedynie tę drugą opcję.

Warunki przystąpienia do S.K.A. akcjonariuszy i komplementariuszy są odmienne. Omówię jedynie reguły przystąpienia do takiej spółki nowych komplementariuszy. W pierwszej kolejności taką ewentualność w ogóle musi dopuszczać statut spółki. W przeciwieństwie bowiem do akcjonariuszy możliwe jest całkowite zablokowanie przystąpienia do tego podmiotu nowego komplementariusza. To ograniczenie nie działa tylko wówczas, gdy w spółce są wyłącznie akcje na okaziciela. W sytuacji zaś, w której pierwotne brzmienie statutu nie zawiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament