Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa o jawności – kłopot przedsiębiorców

23 lutego 2018 | Prawo

Od początku prac nad projektem ustawy o jawności wątpliwości budzi powierzenie prezesowi UOKiK kompetencji do wymierzania przedsiębiorcom kar pieniężnych na wniosek szefa CBA – piszą adwokaci.

Anna Grochowska, Wiktor Wesołowski

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano trzecią już wersję projektu ustawy o jawności życia publicznego, czyli regulacji, która ma wprowadzić m.in. obowiązek przyjęcia oraz stosowania przez przedsiębiorców wewnętrznych procedur antykorupcyjnych.

Obowiązek ten dotyczyć ma wszystkich firm, które są co najmniej średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. W praktyce nowe przepisy znajdą więc zastosowanie dla ok. 19 tysięcy firm działających w Polsce. Przepisy ustawy dotyczące wdrożenia procedur antykorupcyjnych mają wejść w życie w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z projektem stosowanie wewnętrznych procedur korporacyjnych polegać ma na podejmowaniu środków organizacyjnych, kadrowych i technicznych w celu „przeciwdziałania tworzeniu otoczenia sprzyjającego przypadkom popełnienia przestępstw korupcyjnych". Projektodawcy wskazują, że działania te powinny obejmować m.in. zapoznawanie osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę z zasadami odpowiedzialności karnej za przestępstwa korupcyjne, opracowanie kodeksu etycznego przedsiębiorstwa „jako deklaracji odrzucającej korupcję", określenie wewnętrznych procedur i wytycznych dotyczących otrzymywania korzyści przez pracowników, opracowanie procedur informowania właściwych organów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10985

Wydanie: 10985

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament