Delegowanie do Hiszpanii nie jest tanie
Pracownika wysłanego na Półwysep Iberyjski obowiązuje 8-godzinna norma dobowa czasu pracy oraz 12-godzinny odpoczynek dobowy. Płaca minimalna za każdy miesiąc jest o ponad 1/3 wyższa od polskiej. Katarzyna Gospodarowicz, José Ignacio Cabeza
Na mapie wymiany handlowej z Polską rośnie znaczenie Hiszpanii. W Polsce działa wiele spółek, które osobowo bądź kapitałowo są powiązane z podmiotami z Półwyspu Iberyjskiego. Stąd, kraj ten również jest celem delegacji wielu naszych pracowników. Zanim jeszcze pracodawcy podejmą decyzję o tymczasowym wysłaniu swoich pracowników do Hiszpanii, powinni zapoznać się z warunkami świadczenia tam pracy przez delegowanych.
Najważniejszym aktem regulującym zagadnienia związane z delegowaniem do Hiszpanii jest ustawa 45/1999 z 29 listopada 1999 r. Wprowadza ona do tamtejszego porządku prawnego dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Co do zasady do Hiszpanii wolno delegować pracowników, tj. osoby, które delegujący przedsiębiorca zatrudnia na podstawie umowy o pracę. Stosunek pracy powinien zostać zachowany przez cały okres delegowania, a pracodawca delegujący ma być podmiotem, który nie tylko wypłaci delegującym za ten okres wynagrodzenie, ale będzie również odprowadzał za nich składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli będzie inaczej, jest ryzyko, że podmiot delegujący zostanie uznany za agencję zatrudnienia udostępniającą pracowników, a nie firmę, która świadczy usługi na terenie Półwyspu.
Obowiązki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta