Częstsze oceny, rzadszy awans nauczycieli
Aż 23 kryteria w 95 proc. będzie musiał spełnić nauczyciel dyplomowany, by otrzymać ocenę wyróżniającą. Jest ona konieczna, by dostać 500 zł dodatku.
Od września nauczyciele mają być oceniani częściej, a zdobycie kolejnych stopni awansu zawodowego zajmie im więcej czasu. – W tej chwili może być tak, że nauczyciel przepracuje wiele lat bez żadnej oceny. Przy okazji awansu zawodowego oceniany jest jedynie dorobek nauczyciela. Po zmianach ocena będzie przeprowadzana obligatoryjnie co trzy lata – tłumaczyła Ewa Staniszewska z Ministerstwa Edukacji Narodowej na szkoleniu dla dziennikarzy.
Różne ocenianie
Choć nowe zasady oceniania i awansowania nauczycieli nie weszły jeszcze w życie, już wzbudzają wiele kontrowersji. Po pierwsze – dłuższy awans to uszczuplenie nauczycielskich portfeli. Zdobycie kolejnego stopnia oznacza bowiem podwyżkę. Awans można wprawdzie nieco skrócić, jeśli nauczyciel jest dobrze oceniany. Ale tu pojawia się drugi zarzut – sposób oceniania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta