Uwaga na pułapki w przepisach
Trudno będzie uniknąć błędów głównie przy stosowaniu nowej definicji niedzieli, kiedy to zakaz ma obowiązywać.
Głównym problemem wynikającym z wprowadzonego zakazu pracy w handlu jest definicja niedzieli. Dotychczas dla wszystkich pracodawców w Polsce niedziela trwała – zgodnie z art. 1519 § 2 k.p. – od godz. 6 w niedzielę do 6 w poniedziałek. Pracodawcy mieli przy tym prawo zmienić ten zakres czasowy w przepisach wewnętrznych.
Zakaz pracy w handlu określono natomiast kalendarzowo. W tym przypadku niedziela trwa zatem od godz. 24 w sobotę do 24 w niedzielę.
Dwa zakresy czasowe niedzieli
Od samego momentu opublikowania ustawy pojawiły się rozbieżności, czy wprowadzony zakaz pracy w handlu zmienia dotychczasową definicję niedzieli. Pojawiły się dwa poglądy. Zgodnie z pierwszym, ustawa o zakazie handlu, określając jego ramy czasowe, zmieniła definicję niedzieli. W myśl drugiego – tak nie jest; są więc dwa rozumienia niedzieli – na potrzeby zakazu pracy w handlu i na potrzeby planowania i rozliczania czasu pracy.
We wspólnym stanowisku GIP i MRPiPS przyjęły, że ustawa wprowadza nową definicję niedzieli, która obowiązuje z mocy prawa. Ze względu na zawarcie jej w przepisie szczególnym, ma ona pierwszeństwo przed rozumieniem niedzieli w myśl Kodeksu pracy.
Powyższe wynika ze zmiany treści art. 1519 § 2 k.p.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta