Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz handlu namiesza w grafikach

22 marca 2018 | Raport Ekonomiczny | Aleksander Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita

Zamknięcie sklepów w niektóre dni wiąże się z koniecznością rozplanowania niedopracowanych godzin.

- Prowadzę sklep spożywczy. Zatrudniam dziesięć osób. Po pierwszym dniu z zakazem otwarcia sklepu, 11 marca, okazało się, że moi pracownicy nie dopracują miesięcznego wymiaru czasu pracy. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Dotąd wszyscy byli zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. – pyta czytelnik.

Granice czasowe dni powszednich są każdorazowo wyznaczane poprzez zaplanowanie pracy w poszczególnych dobach pracowniczych. Zakres czasowy niedzieli i święta jest już jednak bardziej sztywny i niekoniecznie pokrywa się z dobą pracowniczą. Z kolei granice niedzieli i święta w handlu od 1 marca 2018 r. to jeszcze inny zakres czasowy.

Przyszło nowe

Zgodnie z uchwaloną 10 stycznia 2018 r. ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (DzU poz. 305) pracodawcy prowadzący placówki handlowe nie mogą od 1 marca 2018 r. otwierać sklepów w niedziele z wyjątkiem pierwszej i ostatniej niedzieli w każdym miesiącu. Jeżeli jednak w tych dniach przypadnie święto, to również w tym przypadku sklep będzie musiał pozostać zamknięty. Dodatkowo ograniczenie czasu pracy pracowników w placówkach handlowych zostało wprowadzone w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, kiedy to praca po godz. 14 również jest zakazana.

Takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament