Mundur z 1939 roku: zagadka dla detektywa
Moja kolekcja | Co na aukcjach? Dzieło Hasiora, rzeźba Beksińskiego, miniatura Gierowskiego, ale także pamiątki historyczne Janusz miliszkiewicz
Krakowska Desa (www.desa.art.pl) 7 kwietnia organizuje aukcję orderów, odznaczeń i zabytkowych mundurów (w sumie ok. 600 przedmiotów). Kolekcjonerowi z pasją detektywa być może uda się poznać historię munduru przedwojennego podporucznika Pułku Artylerii Ciężkiej z Chełma (cena wyw. 7 tys. zł).
Zachowała się wszyta przedwojenna metka: „Krawiec W. Zagrabski Toruń, tel. 14-92". Oryginalne są guziki oraz inne detale. Jednak na podszewce widnieją stemple radzieckiej wytwórni filmowej. Nie wiemy, jakie były losy munduru i jego właściciela po 1939 r. Na pewno mundur jest oryginalny. Nie został uszyty jako rekwizyt filmowy.
Drogi strój generała
Kolejnym przebojem w ofercie krakowskiej Desy jest wykonany z gabardyny mundur generała brygady II RP. To wyjątkowo rzadki okaz na rynku kolekcjonerskim (cena wyw. 25 tys. zł).
W opisie katalogowym podano liczne szczegóły. Na przykład w wewnętrznej kieszeni znaleziono skrawek materiału wszyty przez krawca „M. Goldberga, Warszawa Nowy Świat 38". Widnieje tam również data wykonania zamówienia – 8 marca 1937 r. – oraz nazwisko zamawiającego. Był nim pochodzący ze Lwowa gen. Otton Krzisch (1886–1963), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej.
Od 1,5 tys. zł będzie licytowana niepozorna opaska Związku Obrońców Lwowa z listopada 1918 r. Na 8 tys. zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta