Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowi giganci mają zacząć płacić podatki w Europie

22 marca 2018 | Ekonomia
Rynek reklamy internetowej rozwija się szybko. Nic dziwnego, że państwa chcą mieć w tym udział
źródło: Rzeczpospolita
Rynek reklamy internetowej rozwija się szybko. Nic dziwnego, że państwa chcą mieć w tym udział

Komisja Europejska zaproponowała obłożenie firm z gospodarki cyfrowej nową daniną od obrotu. Polska jest za, ale o jednomyślność w UE może być trudno. Nowe rozwiązanie najmocniej dotknie firm amerykańskich.

Anna Słojewska z Brukseli, piotr mazurkiewicz

Komisja Europejska wreszcie zdecydowała się na reakcję – sygnały o unikaniu płacenia podatków przez branżę cyfrową pojawiały się bowiem od dawna. Już w 2017 r. nakazała Luksemburgowi ściągnąć z Amazona 250 mln euro zaległych podatków, bo firma była zbyt szczodrze obdarowywana ulgami. Podobne zarzuty kierowane są w stronę Irlandii, gdzie swoje europejskie siedziby ma wiele firm z USA, korzystających z niskiej stawki CIT. Trudno się więc dziwić, że premier tego kraju Leo Varadker zaapelował o globalne podejście do tej sprawy, ale Bruksela nie chce czekać.

– Wolelibyśmy przepisy uzgodnione na szczeblu międzynarodowym, w tym w ramach OECD. Skala zysków, które obecnie pozostają nieopodatkowane, jest jednak nie do przyjęcia. Musimy w trybie pilnym dostosować nasze przepisy podatkowe do realiów XXI w. poprzez wdrożenie kompleksowych i przyszłościowych rozwiązań – mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego.

Podatkowa rewolucja

Komisja Europejska zaproponowała opodatkowanie firm żyjących z internetu w taki sposób, żeby dochody szły do budżetów krajów, w których mieszkają użytkownicy usług. Nawet jeśli firma nie ma tam żadnego biura. Do stosowanej w księgowości obecności fizycznej miałoby dojść nowe prawne pojęcie „obecności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament